Jak czyścić srebro

20-02-2023

Kiedy masz już dosyć brudnej i zaśniedziałej biżuterii czas na czyszczenie. Z tego wpisu dowiesz się jak łatwo i skutecznie doprowadzić swoje srebra do stanu jak nowe. Metodę ta bez problemu można zastosować w domu zarówno do biżuterii ślubnej jak i codziennej która zrobiona jest z srebra. W wyniku ręcznej i  nieumiejętnej konserwacji srebra mogą powstać trudne do usunięcia rysy i zadrapania. Ponadto zbyt częste czyszczenie mechaniczne może sprawić, że srebro po czasie może stracić swój blask i piękny wygląd.  Jeśli już podejmiesz decyzje o czyszczeniu, pamiętaj, że najlepszym materiałem  będzie użycie dedykowanego preparatu do czyszczenia srebra i bawełnianej miękkiej ściereczki. Czyszcząc, trzeba zwróć uwagę na szczeliny i zakamarki, do których trudno się dostać. 

Jednym z popularnych i  domowych sposobów na odświeżenie rzeczy ze srebra jest czyszczenie ich przy użyciu zwykłej pasty do zębów, (rekomendujemy wybrać produkt bez zawartości fluoru i bez tzw granulek, które mogłyby porysować biżuterie) jako alternatywy dla środka czyszczącego. Poleruj delikatnie w jednym kierunku używając malutkiej szczoteczki, np. takiej jak używasz do czyszczenia zębów o niskiej twardości. Niestety nie jest to sposób pozbawiony wad. Są ludzi którzy twierdzą, że pasta do zębów jest tylko chwilowym rozwiązaniem problemu i sztucznie wybiela srebro. Nasza ekipa z www.radziszewska.com jednak sprawdziła że pasta do zębów jest szybkim i tanim sposobem na odświeżenie wizerunku zaśniedziałej srebrnej biżuterii ślubnej lub okolicznościowej. Bardziej ciekawsze są chemiczne sposoby czyszczenia naszej biżuterii wymagające pełnego zanurzenia naszego srebrnego dobytku. Nie tworzą się rysy i wyczyszczone są za jednym razem  cęzko dostępne miejsca. Naszym jednym z takich sposobów jest moczenie srebrnej biżuterii w mieszance wody, mydła i soku z cytryny z dodatkiem sody oczyszczonej. W tak przygotowanym roztworze możesz bezpiecznie zostawić swoje srebrne błyskotki. Pamiętaj jedynie, żeby po 25 – minutowej kąpieli wypłukać swoją biżuterię pod bieżąca wodą a wasza biżuteria będzie jak nowa.

Kolejnym sposobem jest tak zwana solanka, wystarczy na dno nie metalowego garnka włożyć kawałek folii aluminiowej i to zalać wrzątkiem, dosypać kilka łyżek soli i w takim roztworze moczyć biżuterię, należy jednak pamiętać o tym ze niektóre elementy w biżuterii są klejone i pod wpływem wysokiej temperatury mogą zwyczajnie odpaść.

Gdy wszystkie metody zawiodą to zapraszamy na zakupy do naszego sklepu online z piękna biżuterią ślubna na www.radziszewska.com