Landseer

Landseer

Grupa FCI II (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła)

Sekcja 2.2 (molosy typu górskiego), nr wzorca 226

Landseer to rasa pochodząca w prostej linii od psów dowodnych z St. John’s. Ta historyczna odmiana, żyjąca niegdyś na wyspie Nowa Fundlandia, obecnie jest uznawana za wymarłą. Pozostawiła jednak po sobie godnych następców, którzy reprezentują te same, wyjątkowo pożądane na tamtym obszarze cechy: wytrzymałość, inteligencję i siłę fizyczną.

Nazwa rasy pochodzi od nazwiska Edwina Landseera – XVII-wiecznego angielskiego malarza animalisty, który uwiecznił zwierzęta na swoich licznych obrazach. Pierwsze oficjalne hodowle landseerów na kontynencie europejskim powstały w Holandii i Szwajcarii na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo psy te były całe czarne, dopiero później zaczęto dopuszczać w ich maści białe znaczenia. Aż do połowy XX wieku landseer był uznawany za podtyp nowofundlanda, dopiero niemieccy hodowcy oddzielili od siebie obie te rasy. Pierwszy oficjalny wzorzec FCI powstał w 1960 roku.
Landseery to psy z natury spokojne, opanowane i łagodne. Są również bardzo towarzyskie – chętnie przebywają z ludźmi i z innymi zwierzętami. Zazwyczaj przyjaźnie odnoszą się do obcych, choć potrafią wykazać się instynktem obronnym, jeżeli ktoś ma złe zamiary wobec członków ich stada. Ze względu na swoje pochodzenie od psów z St. John’s, wykorzystywanych m.in. do ratowania rybaków, którzy wypadli za burtę łodzi, landseery są również bardzo odważnymi czworonogami.

Są to zwierzęta inteligentne i podatne na szkolenie. Szybko się uczą i wykazują chęć współpracy. Najbardziej efektywny trening osiągniemy poprzez pozytywne motywowanie, czyli nagradzanie pożądanych zachowań pieszczotą, pochwałą lub przysmakiem.


Bardzo dziękujemy Panu Grzegorzowi Gałuszce hodowla Filutki Chorzowskie FCI  za współpracę.